سپاس

سپاس

     ما همگی خواسته یا ناخواسته در خدمت یکدیگریم. ارائه هیچ خدمتی گران یا اندک، بدون زحمت و هزینه نیست، هزینه ای از جان یا هزینه ای از مال که مال نیز از زحمت جان بدست آید. در وجود و روان آن کس که به تو خدمتی می دهد، ندانسته، انتظاری عمیق جای می گیرد، خدمت برای خشنودی تو باشد یا برای رضای پروردگار، تعهد و وظیفه باشد و یا از عشق خدمت به تو. تنها با سپاس است که به او نیرو می دهی که با شوق و شعف فزون تر بر محبت خویش تداوم بخشد.

     پس هر خدمتی را سپاسی شایسته لازم است که خدمت نشان محبت است. مبادا با بی اعتنائی به این انتظار و یا با ناسپاسی از لطف دیگران خود را از فزونی خدمات متقابل، که روابط زیبای انسان ها را قوام می بخشد، بی بهره سازی و لطف مکرر را حق مسلم خویش انگاری و در برابر خدمت از خود چهره ای بستانکار بسازی. شکر مخلوق شکر خالق است.

     شکر نعمت، نعمتت افزون کند، نزد خالق و نزد مخلوق و دل ها را عاشقانه شیفته یکدیگر می کند.

     سپاس در برابر آنان که بی دریغ به ما خدمت ارائه می کنند، اندک یا بسیار، آنگاه جلوه حقیقی و قلبی می یابد که چون از خادم خود به خشم آئی به حق یا ناحق، خشم از یک سو و سپاس از سوی دیگر در مقابله و ستیز و این حالت بحرانی است که شخصیت واقعی تو را نشان می دهد. اگر خشم بر سپاس چیره شود، انسان خودخواه و مغرور است که قدر خدمت نشناخته، ولی اگر به پاس بهره مندی از خدمات گذشته، سپاس را بر خشم غالب کنی، خشم سر فرود آورد و با بهره از خدمت دیگران، زندگی خادم و مخدوم آرامش، نشاط و زیبائی می یابد.

     سپاس از انسان ها سرمایه زندگی است که هرگز کاهش نمی یابد. انسان عاقل و هوشمند، هیچگاه این سرمایه گرانبها را که با یک لبخند سپاس حاصل آید به سادگی از دست نمی دهد. لبخندی از بزرگی و بزرگواری، نه از حقارت و دریوزگی. درون و جان خود را از کبر و خودپسندی پاک کن، هیچکس برتر از تو نباشد و تو نیز از انسان های دیگر برتر نیستی. سپاس در برابر خدمت از تو نمی کاهد، که بر تو می افزاید. این سخن نگفتم تا تو در برابر خدمت به دیگران بستانکار شوی.

 

 

/ 2 نظر / 27 بازدید
الهام

با سلام خدمت استاد گرامی بنده با یک مشکلی مواجه شدم که احتیاج به یک وکیل معتبری مانند شما دارم، خواهشمندم راه ارتباطی خودتان را به بنده اطلاع دهید، تا از مشاوره ی شما بهره مند گردم. لازم به ذکر است که کار من ضروری و زمان بسیار کمی دارم ممنون

Maral

سلام وخسته نباشید میگم لطفا بگید ازطریق ایمیلتون میشه باشما ارتباط برقرار کرد برای رفع مشکلم به وکیلی چون شما نیازمندم