دکتر غلامرضا طیرانیان - وکیل پایه یک دادگستری

مقالات حقوقی و اجتماعی

سؤالات دیگر

 

 

چند سؤال دیگر

    با توجه به موادی از طرح قانون جامع وکالت دادگستری که در معرض تصویب مجلس شورای اسلامی است از همکاران عزیز، وکلای محترم دادگستری باید پرسید :

    ماده 4 : کانون محلی وکلای دادگستری مؤسسه ای است....غیردولتی.....

    ماده 21 : کانون ملی وکلای دادگستری مؤسسه ای است....غیردولتی......

    ماده 17 : تمامی مصوبات هیأت مدیره و رؤسای کانون های محلی.....از حیث عدم مطابقت با قانون و شرع .....قابل شکایت در .....دیوان عدالت اداری است

    ماده 28 : تمامی مصوبات هیأت عمومی و شورای اجرائی و رئیس کانون ملی..... از حیث عدم مطابقت با قانون و شرع .....قابل شکایت در .....دیوان عدالت اداری است

    و نیز با عنایت به مقررات تأسیس دیوان عدالت اداری که مرجعی است با صلاحیت اختصاصی در مورد تظلمات و اعتراضات مردم نسبت به مأمورین دولت و واحدها یا آئین نامه های دولتی زیر نظر ریاست قوه قضائیه ( اصل137 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران )

  1. آیا می توان طراحان پیش نویس قانون جامع وکالت را در تعریف « غیردولتی » بودن کانون های محلی و ملی وکلای دادگستری صادق دانست و آیا بین آئین نامه مواد مذکور تناقض آشکار، خصوصاً مغایرت با قانون اساسی وجود ندارد ؟
  2. آیا با وصف فوق می توان کانون محلی و کلای دادگستری را که تحت نظر دیوان عدالت اداری است به حق مستقل و غیر دولتی تلقی نمود ؟
  3. آیا کافی نبود سلب استقلال از وکیل و کانون های وکلای دادگستری، طبق سایر مواد که همچنان با توجه به مواد 17و28 طرح، به دولت و قوه قضائیه اختیار داده شده به دستاویز عدم مطابقت مصوبات و تصمیمات کانون وکلای دادگستری با  قانون و شرع از طریق دیوان عدالت اداری، مدیریت و ادراه کانون ها را تضعیف و دچار اختلال نمایند ؟
  4. آیا با مداخله مستقیم قوه قضائیه در انتخاب مدیران کانون ها و ابطال پروانه اشتغال وکلای دادگستری در مرجعی کاملاً دولتی، یعنی مرجعی غیر از دادگاه انتظامی وکلا، برای کانون های محلی و ملی و وکلای دادگستری استقلالی باقی خواهد ماند و اگر باقی می ماند، طراحان پیش نویس قانون جامع وکالت آن را نشان دهند ! کانون ها و وکلای دادگستری جز در مورد هزینه اداره خود ( که حق استفاده از بودجه عمومی را ندارند ) از چه استقلالی برخوردارند و آن استقلال کدام است ؟  
  5. آیا شایسته نبود بدون پنهان کاری در طرح قانون جامع وکالت، تصریح می شد کانون وکلای دادگستری فاقد استقلال است و باید تحت نظر مستقیم قوه قضائیه بی بهره از منابع مالی کشور اداره شود و خشنود باشند که شخصیت حقوقی به آنها اعطا شده و  مانند سایر شخصیت های حقوقی جدا از شخصیت های حقوقی و حقیقی دیگر می باشند  و مستقلاً می توانند دارای اموال و دیون و رؤسا و اعضائی باشند و به دست نشانده هائی بی جیره و مواجب و مطیع تبدیل شوند که حتی مصوبات و تصمیمات روزمره و اداری آنها بوسیله قوقه قضائیه قابل ابطال می باشد. 


 

+ دکتر غلامرضا طیرانیان ; ۱٠:٥۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/۱٥
comment نظرات ()